Brak produktów w koszyku.

Top

Professional & Beauty • Salon & sklep kosmetologiczno - podologiczny Luzino

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety – średnio po 40 roku życia kobiety zauważają zmiany w funkcjonowaniu swojego organizmu. To fizjologiczne zjawisko zanikania funkcji jajników pojawiające się u kobiet między 44 a 56 rokiem życia, trwa około cztery lata. Pojawiające się w tym okresie zmiany hormonalne skutkują wieloma objawami i zaburzeniami metabolicznymi. Niedobór estrogenów jest powodem pojawienia się niekorzystnych zmian w obrębie skóry.
Prawidłowy wpływ na funkcjonowanie skóry, uzależniony jest od wielu różnorodnych czynników (czynniki genetyczne, kumulacja toksyn, mniejsza efektywność układu immunologicznego, oraz czynniki zewnętrzne promieniowanie ultrafioletowe) , a wśród nich najważniejsze są hormony. Silny wpływ na skład skóry i na procesy biologiczne w niej przebiegające, wywierają estrogeny syntetyzowane w komórkach jajnikowych. Estrogeny działają głownie przez receptory ich największa liczba występuje na skórze twarzy, okolic narządów płciowych, kończyn dolnych, mniejsza w tkance mózgowej, gruczołach piersiowych, kościach, układzie sercowo-naczyniowym oraz narządach moczowo-płciowych. Właśnie dlatego w tych miejscach zauważamy najwięcej niekorzystnych zmian. Obserwuje się osłabienie popędu płciowego, problem nietrzymania moczu, wzrasta ryzyko osteoporozy , choroby niedokrwiennej serca.

Co dzieje się ze skórą ?

Pod wpływem zmniejszonej ilości estrogenów w obrębie naskórka dochodzi do znacznego ścieńczenia i zmniejszenia ilości lipidów naskórkowych co prowadzi do przeznaskórkowej utraty wody i przesuszeń. Skóra traci swoje równomierne zabarwienie, staje się przezroczysta z brunatnymi przebarwieniami, będącymi konsekwencją zaburzeń w produkcji melaniny przez komórki zwane melanocytami.
Zmniejsza się warstwa tkanki podskórnej i zanika warstwa tłuszczowa. Uwidacznia się to w okolicach kącików ust, oczodołów, podbródka i kości policzkowych.
W skórze właściwej zmniejsza się ilość kolagenu i włókien elastynowych oraz kwasu hialuronowego. Objawia się to spadkiem napięcia skóry a na jej powierzchni uwidaczniają się pobruzdowania i zmarszczki o różnej głębokości. Zatracony zostaje owal twarzy, powstają strefy cienia i zaznaczają się zaburzenia odległości i proporcji, nadając jej starczy wygląd. Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych skóry towarzyszące procesowi starzenia powodują ich rozszerzanie i pękanie, co prowadzi do powstawania teleangiektazji.
U niektórych kobiet w okresie klimakterium, obserwuje się występowanie brodawek łojotokowych. Grudkowate zmiany skórne o nierównej powierzchni i brunatnym zabarwieniu, zlokalizowane głownie w okolicach łojotokowych. Szyja i powieki to miejsca, gdzie często zaobserwować można niewielkie miękkie guzki – włókniaki nitkowate
Szybkość powstawania oznak starzenia i stadium ich zaawansowania , mogą być ograniczone bądź nawet powstrzymane poprzez zmianę trybu życia i odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne .Jako istotny element zapobiegający pojawieniu się zmarszczek wymienia się odpowiedni sposób dbania o jej kondycję. Niezwykle ważne są codzienne zabiegi pielęgnacyjne( oczyszczanie i nawilżanie) . Dobór kosmetyków pielęgnacyjnych powinien uwzględniać rodzaj skóry i stopień jej przetłuszczenia.

Czego potrzebuje twoja skóra?

Pielęgnacja domowa, zabiegi kosmetologiczne, suplementacja i dietoterapia powinna skupiać się na spowolnieniu mechanizmów fizjologicznych związanych ze starzeniem się. Akceptacja starzenia jako naturalnego procesu fizjologii skóry to główne założenie nurtu healthy aging
Jakie zabiegi kosmetologiczne powinien uwzględniać Beauty Plan w terapii kobiety w okresie menopauzy ?
Co uwzgęldnia kosmetolog ?:
– Naprawa, regeneracja uszkodzeń na poziomie naskórka ( mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa)
– Antyoksydacja neutralizacja wolnych rodników i hamowanie utleniania błon komórkowych (mezoterapia igłowa, zabiegi na bazie witaminy C, glutationu, resveratrolu, melatoniny , Geno)
-Hamowanie utraty białek podporowych – zwiększenie ilości kolagenu i elastyny ( peelingi na bazie kwasu trójchlorooctowego, salicylowego, pirogronowego, retinolu, radiofrekwencja mikroigłowa, laser frakcyjny ablacyjny CO2, radiofrekwencja mikroigłowa, HiFu)
-Nawilżanie ( glukonolakton, peeling mlekowy, arginina, kwas hilauronowy).

To czego potrzebujemy najbardziej to zaakceptowania starzenia jako naturalnego , fizjologicznego procesu.
Możemy spowolnić mechanizmy fizjologiczne związane ze starzeniem się ,dla poprawy samopoczucia i komfortu naszego życia w „kwiecie wieku”. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji domowej, zabiegom kosmetologicznym, suplementacji, dietoterapii i mikroodżywianiu możemy przejść ten fizjologiczny, nieunikniony etap naszego życia, dużo łatwiej i przyjemniej.
Oprócz wyżej wymienionych elementów równie ważne są umiarkowana i regularna aktywność fizyczna , odpowiednia ilości snu (rytm okołodobowy) oraz dbałości o zdrowie psychiczne.
Homeostaza całego organizmu ma wpływ na to jak wygląda nasza skóra i jej przydatki. Dlatego warto zadbać o wszystkie te elementy równocześnie łącznie z regularnym badaniem się (profilaktycznie morfologia, badanie piersi, ginekolog min 1x w roku)

Pielęgnacja domowa

80% sukcesu w pielęgnacji skóry to pielęgnacja domowa – to Ty jesteś na co dzień ze swoją skórą, masz na nią największy wpływ. Na co zwrócić szczególną uwagę .
Domowa pielęgnacja skóry skierowana wokół spowolnienia starzenia, musi uwzględniać sezonowość. Warunki atmosferyczne , temperaturę, wilgotność powietrza, intensywność promeniowania UV determinują potrzeby skóry i wybór produktów do pielęgnacji.
Pamiętaj trzy podstawowe elementy pielęgnacji to oczyszczanie (rano i wieczorem), fotoprotekcja (rano), balans – nawilżanie (wieczorem).Zawsze po przebudzeniu i wieczorem pamiętaj o oczyszczaniu twarzy, to etap który przygotuje skórę do wchłaniania składników aktywnych w kolejnych etapach pielęgnacji. Przez cały rok rano niezalenie od pory roku stosuj krem z filtrami fizycznymi zawierający tlenek cynku, ma najszersze spektrum działania przeciwko promieniowaniu UVA i UVB. Na noc stosuj kremy odżywcze, regenerujące.
Jakich składników aktywnych szukać w preparatach do pielęgnacji domowej:?
-retinol i pochodne witaminy A np. retinaldehyd, retinoinian retinylu
-peptydy biomimetyczne
-kwas migdałowy i glikolowy
– antyoksydanty: witamina C, E, kwas ferulowy, resvertarol
-substancje nawilżające: ceramidy, arginina, mocznik, wyciągi roślinne

 

Zabiegi kosmetologiczne

Jakich zabiegów szukać w gabinecie kosmetologicznym ? Co jest celem w pielęgnacji skóry w okresie menopauzy.?

Zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetologicznym w terapii spowalniającej proces starzenia powinny być skupione wokół:
– regeneracji uszkodzeń na poziomie komórek
– neutralizacji wolnych rodników
– zwiększenia ilości kolagenu i elastyny (włokien podporowych) poprzez stymulację
– nawilżanie
– stymulacja mięśni twarzy (miostarzenie się skóry – spadek napięcia mięśni twarzy)

Zatem jakich zabiegów szukać ?

Do najbardziej skutecznych technik pracy ze skórą należą:
1.Peelingi medyczne: pirogronowy, glikolowy, trójchlorooctowy
2.Zabiegi z retinolem i pochodnymi witaminy a
3.Mezoterapia igłowa i mikroigłowa (ampułki z antyoksydantami, aminokwasami, witaminami)
4. Technologie (zabiegi hi tech)- radiofrekwencja mikroigłowa, hi-fu, laser frakcyjny ablacyjny CO2, IPL, GENEO
5. Masaż twarzy :klasyczny, kobido, endermolift, joga twarzy, gua sha
Aby osiągnąćoczekiwane efekty terapia kosmetologiczna powinna być kontynuuowana przez całe życie. Kosmetolog wyznaczy priorytety w pielęgnacji Twojej cery przygotowując plan terapeuytczny tzw Beauty Plan, dopasowany do potrzeb skory. Kosmetyki profesjonalne na, których pracuje kosmetolog chrakteryzują się wysokim stężeniem składników aktywnych a zatem silniejszym działaniem niż kosmetyk do pielęgnacji domowej. Staraj się w miarę możliwości min 1x w mcu zadbać o swoją cerę w gabinecie kosmetologicznym a ta inwestycja zwróci się Tobie w postaci dobrego samopoczucia i wypielegnowanej skóry.

Suplementacja.

Dlaczego suplementacja jest ważnym elementem w terapii skóry w okresie menopauzy ? Znajdujące się w skórze właściwej naczynia krwionośne, łaczą skórę z resztą organizmu. A to oznacza, że zaburzenia, choroby czy niedobory, z którymi ma do czynienia ciało, nie pozostają obojętne dla skóry. Suplementacja stanowi ważne narzędzie w utrzymaniu homeodynamiki tkanek. Wprowadzając suplementację w okresie menopauzy musimy zadbac o wybór odpowiedniego preparatu i efektywność zalecanej suplementacji. Skuteczność suplementacji zależy od diagnostyki laboratoryjnej i doboru suplementacji na podstawie wyników badań, oraz celu jaki chcemy osiągnąć.
Najważniejszymi aspektami suplementacji w okresie menopauzy w kontekście skóry, jest regulacja gospodarki hormonalnej (uzupełnienie niskiego poziom estrogenów), uzupełnienie składników niezbędnych do tworzenia naskórka i włókien podporowych (kolagenu, elastyny). Nie mniej istotna jest również antyoksydacja, wsparcie wątroby, jelit oraz odbudowa błon komórkowych.
Do popularnych suplementów, które regulują hormony są fitoestrogeny , roślinny substytut kobiecych estrogenów (czerwona koniczyna, soja, siemię lniane) oraz adaptogeny (Ashwaganda, korzeń MACA), aminokwasami odbudowującymi kolagen i elastynę są (Lizyna, Prolina).Pamiętaj nie dobieraj suplementów „na oko”, tylko na podstawie przeanalizowanych wyników badań przez wykwalifikowanego np.kosmetologa.

Dietotrapia i mikroodżywianie

Regularna, różnorodna zbilansowana dieta to opis idealnej diety dla każdego człowieka. Wraz z suplementacja dieta stanowi najważniejsze źródło składników bezpośrednio wpływających na skórę. A więc jakie składniki diety spowalniają proces starzenia.

Wzbogać swoją dietę w superfoods :

– produkty sojowe (tofu, jogurty, mleko)
– płatki owsiane
– orzechy: migdały (źródło Q10), brazylijskie ( źródło selenu)
– nasiona roślin strączkowych: ciecierzyca, fasola, soczewica, groch (źródło protein)
– brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron ( węglowodany złożone)
– kasza: gryczana, jaglana, jęczmienna
– owoce jagodowe: borówki, jagody, maliny ,żurawina (źródło antyoksydantów)
– granat ( stabilizuje gospodarkę cukrową , bogaty w antyoksydanty)
– orzechy laskowe (bogate w kwas alfa-liponowy)
– rokitnik ( naturalne źródło karotenoidów, obniża podwyższony poziom cholesterolu)

Wzbogać swoją dietę w przyprawy : kurkumę, cynamon cejloński i żeń-szeń.

Ogranicz zaś spożywanie:

– czerwonego mięsa
-nabiału: ser żółty, pleśniowy, masło, słodkie jogurty
-ostrych przypraw: chili, pieprz cayenne
-sól i słodkie przekąski
– cukru i słodyczy
-pieczywa pszennego

To najważniejsze składniki zdrowego życia, warto pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Buduj adekwatne poczucie własnej wartości, odreaguj tego samego dnia, przesypiaj 7-9 godzin ( kladź się spać ok22-23)nie walcz ze zmęczeniem –odpocznij, praktykuj mindfulness (bądź tu i teraz, nie oceniaj, oducz się automatycznych odpowiedzi, nabieraj dystansu do obserwowanych wydarzeń, rozwijaj uważność).
!Pamiętaj stres przyspiesza starzenie się skóry, , pojawienie się zmarszczek, ścieńczenie naskórka, poprzez aktywację cytokin prozapalnych prowadzi do inflammingu i spadku regeneracji organizmu.

!stres jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, miażdżycy. Zatem relaksuj się , odpoczywaj. Szanuj swoje ciało i umysł.

Stań się inspiracja dla innych kobiet !!!.

Post a Comment

Holistyczne podejście do problemu daje gwarancję powodzenia terapii dlatego interdyscyplinarna kosmetologia to coś w czym się specjalizujemy!